Franchising


Merhaba,
Birlikte yürümeye karar verdiğimiz anda sizlerle yepyeni bir sürece gireceğiz. Başarı, keyif ve kazanç dolu olduğu kadar beraber üstesinden geleceğimiz meşakkatli, kararlılık gerektiren, özverili ve zorlu bir sürece…
Fırın Sanatı olarak işinde uzman kişilerle çalışmanın avantajını, genç ve dinamik kadromuzla hızlı aksiyon almaya dönüştürerek kısa sürede şimdiki fırın cafe sayımıza ulaştık. Bugün ise; sağladığımız standart üretim ve sevkiyat sistemimizle, farklı konsept, kurumsal kimlik, en önemlisi de lezzetli ve kaliteli ürünlerle tüm fırın cafe’lerimizle birlikte sektörün lideri olmayı hedefliyoruz. Liderliğe giden yolun hangi zorluklardan geçtiğini iyi bilen deneyimli yöneticilerimizle, meyvelerini fazlasıyla toplayacağımız sağlam tohumlar atmaya her zaman özen gösteriyoruz.

 

 

Kendini ifade edip bulunduğu ortamda fark yaratma adına tüm yaratıcılığını kullananlar ve özgünlüğü ön planda tutanlar değeri mutlaka bilinen eşsiz eserler ortaya çıkarırlar. Bu eserler sanat, eserleri ortaya çıkaranlar ise sanatçıdır. Biz de kendimizi en iyi şekilde göstermek ve sektörde ayrışmak için tüm yaratıcılığımızı kullanıp özgün tatlar ortaya çıkarıyoruz. Kendimize sanatçı demek istemiyoruz ama fırıncılığı bir sanat olarak görüyor, sunduğumuz tatlar ile size “bunlar gerçekten sanat eseri” dedirtmek için çok çalışıyoruz. Kurulduğumuz günden beri tüm fırın cafe’lerimizi konuklarımıza mutlu anlar ve hoş tatlar sunma arzusuyla açıyoruz. Ürünlerimizi uluslararası hijyen, kalite standartları, özel lezzet ve özenli sunumlarla hazırlayıp hassasiyetle sizlere ulaştırarak güveninizi hak etmeyi hedefliyoruz. Dünya mutfağının özel tarifleriyle donatılmış menümüzde ekmek, sandviç, çörek, börek, kurabiye, pasta, macaron gibi birçok tatlı ve tuzlu lezzetle birlikte dondurmalar da mevcut. Herkese hayatın tadını FIRIN SANATI’nda çıkarma fırsatını sunmanız ve lezzet hafızalarına unutamayacakları yeni tatlar eklemeniz için sizi de aramıza bekliyoruz.
2017 yılı sonunda 20 fırın cafe’ye ulaşmış olacağız, 3 yıl içinde 70 noktada olmayı hedefliyoruz. 5 yıl içinde en az bir fırın cafe ile konseptimizi yurt dışına taşımış olacağız.
Fırın Sanatı ailesi olarak en değer verdiğimiz özellik iletişim kabiliyetidir. Büyük bir aile olacağımız için birlikte çalışacağımız yatırımcılarla aramızdaki iletişimin kuvveti ve sinerji bizim için önemlidir. Çünkü süreçte yaşayabileceğimiz sıkıntıları hızla çözmek ve mevcut başarıları tüm sisteme yaymak için en kritik noktanın doğru diyalogdan geçtiğine inanıyoruz. Bununla birlikte özgüvenli, sorun çözme yeteneğini sonuç odaklı bir tutumla birleştirebilen yöneticilik yetisine sahip franchise’larımızla sistemimizin daha hızlı geliştiğine inanırız. Biz işini çok seven profesyonellerden oluşan amatör ruhlu bir ekip kurduk. Ailemize katılacak olan herkesin de en az bizim kadar işimizi ve ürünlerimizi sevip sahiplenmesini bekleriz. Son olarak franchise’larımızın yatırımın gerektirdiği finansal güce sahip olmasını ve tüm süreçlere proaktif şekilde dahil olmasını arzu ederiz.
Yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu bölgeler, ana arterler, büyük hipermarketlerin bulunduğu yerler, alışveriş merkezleri, sinema-okul-dershane çevresi, benzin istasyonları, iş merkezleri, en az 1.000 daireye sahip olan siteler aranan özellikler arasındadır. Özetle herkese ve her keseye hitap eden markamızın hedef kitlesinin genişliğinden dolayı, insanın olduğu yerde Fırın Sanatı’nı bulundurmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Franchise’larımızın getirdiği lokasyon önerileri Fırın Sanatı yetkilileri tarafından uygun bulunursa onaylanır ve kiralanır.
Franchise adaylarımıza talep edilmesi halinde mevcut lokasyon havuzumuzdan destek verebiliyoruz. Ancak bizim için esas olan, talep ettiği bölgeyi iyi tanıyan franchise adayının getirdiği lokasyonları değerlendirmek.
Operasyon departmanımız bu konuda detaylı bir çalışma yaparak destek vermektedir.
Fırın Sanatı franchise sözleşmemiz 5 yıl üzerinden yapılmaktadır.
Franchise giriş bedeli 20.000 euro’dur. Aylık cironun %3’ü operasyonel fee bedeli olarak, %2’si pazarlama bütçesi olarak öngörülür.
Yatırım maliyeti kiosk, fırın ve fırın cafe konseptlerine bağlı olarak değişmekle birlikte 100.000 $ - 150.000 $ + KDV'den başlamaktadır.
Mimari projemiz anlaşmalı olduğumuz mimarlık şirketi tarafından dizayn edilir. İnşaat ve dekorasyon işleri anlaşmalı olduğumuz firmalardan alınan teklif neticesinde en uygun teklifi aldığımız firma tarafından gerçekleştirilir.
Personel bulmak tamamen franchise’larımızın sorumluluğunda olmakla beraber, gerekli durumlarda personel desteği Fırın Sanatı operasyon ekibimiz tarafından sağlanmaktadır.
Sisteme franchise olarak katılan iş ortağı adaylarımız öncelikli olarak 1 aylık yoğun bir eğitim programına katılırlar. Süreci başarı ile tamamlayan franchise’larımız Fırın Cafe'lerini açtıklarında, gerekli tüm bilgi ve becerilerle donatılmış olurlar. Fırın Sanatı’nın başarısına ortak olacakları bir döneme, tüm süreçlere hâkim olmanın verdiği haklı güvenle girerler. Bu eğitim, işe başlayan tüm personel için kendi yetki ve sorumlulukları kapsamındaki içeriklerle ayrıca planlanır. Eğitimler, misafirlerimizi en mükemmel şekilde ağırlamak üzere fırın cafe’mizde, iş başı eğitimleri ve eğitim kitapçıklarıyla birlikte verilir. Eğitim uygulamaları, eğitim araçlarının gelişimi, iş yardımcı görsellerinin hazırlanması ve tüm fırın cafe’lerde bulunmasının sağlanması, Fırın Cafe açılış desteği, sertifikasyon eğitimleri, konu bazlı sınıf eğitimleri ve eğitim ziyaretlerinin raporlanması eğitim ve gelişim departmanının yetki ve sorumlulukları arasındadır.
1500 m² kapalı alanda, gıda tüzüğüne uygun tasarımıyla tüm hijyen kurallarına eksiksiz uyularak üretim yapılmaktadır. Mevcut üretim alanlarımızın tamamının zemini epoksi kaplı olup üretim alanları klimatize edilmiş ve üretim alanlarında kullanılan makineler gıda güvenliği göz önüne alınarak seçilmiştir. Beylikdüzü yerleşkemiz, -40, -18 ve +4 üretim ve stoklama kapasitesiyle 50’nin üzerinde fırın cafe’ye hizmet verebilecek şekilde yapılandırılmıştır. Bünyemizde bulunan Ar-Ge, kalite kontrol, üretim ve planlama mühendislerimizle sizlere en iyi hizmeti verebilmek adına üretimin tüm safhaları takip ve kontrol edilmektedir. Kaliteli bir üretim yapabilmek adına tüm personellerimiz sürekli olarak eğitime tabi tutulmaktadır. Çalışan tüm personelimiz belirli periyodlarla sağlık kontrollerinden geçmektedir. 160 çeşit ürünümüzün her birinin aynı tazelik, kalite ve standartta hizmet noktalarımıza ulaşması için uzmanlığımız ve deneyimlerimiz eşliğinde gerekli yatırımları yaparak hep daha ileriyi hedeflemekteyiz.
Operasyon departmanımız, operasyon sürecinin işleyişini ve verimli bir şekilde devamlılığı takip eder. Fırın cafe operasyonlarını planlar ve kontrolünü gerçekleştirir. Fırın cafe’lerin ve personelin idaresi de yine operasyon departmanımızın kontrolündedir. Departmanımız kaliteyi iyileştirip maliyetleri azaltır ve verimliliği artırıcı faaliyetlerde bulunur. Fırın cafe hizmetlerini planlar, uygular, takip ve kontrolünü yapar. Fırın cafe ekipman, demirbaş vb. eksiklerini belirleyip giderilmesini sağlar. İnsan kaynakları alanında gerekli çalışmaları planlar, organizasyon ve takibini sağlar. Franchise ve merkez arasındaki iş akışını sağlayan köprü konumundadır. Fırın cafe’lerde ciro artış çalışmalarına destek verir. Periyodik raporlamaların yapılması, ciro yönetimi, stok maliyet çalışmaları, P&L (kar-zarar) çalışmaları, bütçelendirme çalışmaları, personel yönetimi ve insan kaynakları çalışmalarında destek olmak operasyon departmanımızın yetki ve sorumlulukları arasındadır.
Fırın cafe’lerdeki ürün, ekipman ve kullanılan tüm malzemeler a’dan z’ye Fırın Sanatı tarafından tedarik edilir. Lojistik departmanı; ürün siparişlerinin alınması, talep edilen malzemelerin sevkiyatı ve sağlam olarak fırın cafe’lerde belirlenen alanlara bırakılması, boşalan ekmek kasaları ve tepsilerin toplanması konusunda destek verir.
Fırın Sanatı’nın marka hedefleri doğrultusunda yapılan çalışmalar 3 ana başlıkta toplanır: İmaj ve marka bilinirlik çalışmaları, ulusal pazarlama çalışmaları ve lokal pazarlama çalışmaları. Ajans tasarım desteğimiz ve baskılı ya da web bazlı her türlü çalışmanın hayata geçmesi için merkezimizde bulunan pazarlama departmanı tarafından destek verilir. Açılış sürecinden itibaren başlayan görsel tasarım, reklam çalışmaları fırın cafe ve marka hedefleri doğrultusunda gerçekleştirilir. Aylık cironun %2’si pazarlama bütçesi olarak ortak havuzda toplanılarak pazarlama kurulunun öngördüğü reklam, araştırma ve gizli müşteri giderleri olarak değerlendirilir. Ekstra talep edilen lokal çalışmalarla satış ve müşteri artışı için Fırın Cafe'nin öz kaynaklarına başvurulur ki bu kaynağın en fazla aylık %2 düzeyinde olması önerilir.
Fırın cafe’lerimizde merkeze bağlı Myasoft kasa sistemi kullanılmaktadır. Altyapı desteğini IT departmanımız vermektedir. Ayrıca raporlamalarımızda Myasoft sistemi kullanılmaktadır.